Stulejka u dorosłego mężczyzny – jak sobie poradzić z tym problemem?

Stulejka, czyli zwężenie napletka to problem, z którym boryka się wielu mężczyzn. Nie zawsze mówią oni o swoim problemie, często nie mogąc czerpać satysfakcji ze zbliżeń. Stulejka to schorzenie, które leczy się w bardzo prosty sposób, najlepiej jeszcze w wieku dziecięcym. Bez względu na wiek, leczenie stulejki można przeprowadzić, dzięki czemu zmienia się jakość życia seksualnego, a nawet czynności takie jak oddawanie moczu czy utrzymanie higieny okazują się znacznie prostsze.

Czym jest stulejka?

Stulejka to całkowite zwężenie napletka lub stan, w którym napletek można odciągnąć do rowka za żołędziowego. Niemożliwe jest całkowite zsunięcie napletka z żołędzi członka. Może występować u przedstawicieli płci męskiej w każdym wieku, chociaż najwięcej problemów przysparza dorosłym. Stulejka występuje u około 10% mężczyzn, przy czym u noworodków i chłopców do 3 roku życia jest zjawiskiem fizjologicznym. Stulejka może być wrodzona – jej przyczyną są mutacje genowe, na które nie można mieć wpływu. Stulejka nabyta wynika z patologicznych zmian na skutek nieodpowiedniej higieny prącia, przewlekłych stanów zapalnych, urazów, cukrzycy czy długotrwałego cewnikowania.

Jakie są objawy schorzenia?

Stulejka daje objawy, które trudno jest przeoczyć, chociaż nasilenie stanu chorobowego jest bardzo różne. Niemożność odciągnięcia napletka może powodować ból, w szczególności podczas zbliżeń. Jednocześnie mogą pojawiać się obtarcia członka czy nawet rany powstające podczas prób odsłonięcia żołędzi członka. Utrudnione zabiegi higieniczne powodują powstawanie nieprzyjemnych zapachów, a nawet ropnej wydzieliny spod napletka. Osoby cierpiące na zaawansowaną stulejkę mogą mieć problem z prawidłowym i bezbolesnym oddawaniem moczu. W przypadku występowania powyższych objawów warto skonsultować się z urologiem.

Jak można leczyć stulejkę?

U chłopców poniżej 3 roku życia niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny oraz zsuwanie napletka przez rodziców podczas codziennej kąpieli. Nie można tego robić na siłę. Jeśli stulejka nie ustępuje, zazwyczaj stosuje się leczenie maścią sterydową, która usuwa mastkę i przez to ułatwia rodzicom ociąganie napletka. Metoda ta nie przyniesie rezultatów u dorosłych mężczyzn, u których przeprowadza się stosunkowo prosty zabieg chirurgiczny w znieczuleniu ogólnym. Polega on na poszerzeniu napletka (plastyka) lub jego całkowitym usunięciu, czyli obrzezaniu. Pierwsza metoda jest mniej inwazyjna, jednak wiąże się z ryzykiem nawrotu stulejki. Warto podkreślić, że mimo mitów krążących na ten temat, usunięcie napletka nie wpływa na płodność czy osiąganie satysfakcji podczas zbliżenia.

Powikłania nieleczonej stulejki

Ze stulejką można żyć, jednak sprawność seksualna jest wówczas bardzo obniżona. Co ważne, lekceważona stulejka może być przyczyną znacznie poważniejszych dolegliwości zdrowotnych. Uniemożliwia prawidłową higienę członka, przez co pod napletkiem gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje, mogące wywołać zakażenie dróg moczowych, co może doprowadzić nawet do uszkodzenia nerek. Nawracające stany zapalne mogą doprowadzić do infekcji nasienia, a to w rezultacie do bezpłodności lub choroby nowotworowej. Zagrożeniem jest również powstanie tzw. załupka, czyli sytuacji, w której niemożliwe jest nasunięcie napletka na żołądź członka. Prowadzi to do ucisku na naczynia żylne, powstania obrzęku i niedokrwienia penisa. Warto podkreślić, że infekcje bakteryjne powstające w wyniku stulejki są zagrożeniem również dla partnerki, która może zakazić się drobnoustrojami podczas zbliżenia.

Posted Under
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *