Prawidłowe stosowanie prezerwatyw – o czym pamiętać?

Prezerwatywy to jeden z najpopularniejszych środków zapobiegających ciąży. Są powszechnie dostępne i stosunkowo tanie. Ich niewątpliwą zaletą jest nie tylko zapobieganie ciąży, ale również zakażeniu chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto pamiętać o tym, że prezerwatywa zapewnia prawidłową ochronę wyłącznie, kiedy jest stosowana w prawidłowy sposób.

Jaka jest skuteczność prezerwatyw?

Prezerwatywy to metoda antykoncepcji, dla której wskaźnik Pearla wynosi 3-7 – oznacza to, że w ciągu miesiąca stosowania tej metody, od 3 do 7 kobiet na 100 badanych zajdzie w ciążę. Przy czym warto podkreślić, że skuteczność prezerwatyw w dużej mierze zależy od jej prawidłowego zakładania i wykorzystania. Niewielki błąd może doprowadzić do pęknięcia lub osłabienia struktury lateksu. Bariera mechaniczna w kształcie osłonek ze zwierzęcych jelit była stosowana już przed wiekami, przy czym prezerwatywy ogromną popularność zdobyły w XVIII wieku. Pierwsze kondomy wykonane z lateksu pojawiły się na rynku w 1912 roku.

Jak działa prezerwatywa?

Prezerwatywa jest mechaniczną barierą, której nie mogą przekroczyć plemniki. Kondom ma wydłużony kształt, a na jego końcu znajduje się zbiorniczek na spermę. Prezerwatywy są produkowane w wielu rozmiarach, dlatego też mogą stosować je mężczyźni o standardowych, jak i nieco odbiegających od normy rozmiarach. Prawidłowo założona i użyta prezerwatywa uniemożliwia plemnikom przeniknięcie do dróg rodnych, jednakże powinna znajdować się na członku już na etapie rozpoczęcia zbliżenia. Bariera działa również wobec drobnoustrojów i wirusów, dlatego też jest rekomendowana jako jedyna skuteczna metoda zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową, w tym również wirusowi HIV.

Nowoczesne kondomy są wykonywane z bardzo cienkiego silikonu, którego celem jest zwiększenie doznań przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego poziomu ochrony. Warstwa lateksu posiada nawilżenie, dzięki czemu prezerwatywę można łatwo nałożyć na członek i umożliwia ona wygodną penetrację. Wiele kondomów posiada ciekawe kształty, dodatkowe wypustki czy dodatek środków przedłużających stosunek, dlatego też mają one nie tylko funkcję praktyczną, ale również urozmaicają życie seksualne.

Jak zakładać prezerwatywę?

Prezerwatywę należy zawsze zakładać na członka znajdującego się w stanie erekcji. Należy delikatnie otworzyć opakowanie kondoma w taki sposób, by nie uszkodzić jego zawartości np. paznokciem. Guma jest zrolowana i ta część powinna znajdować się na zewnątrz – końcówkę kondoma należy lekko chwycić palcami, by usunąć z niej powietrze. Następnie nałożyć na końcówkę członka i ściągnąć w dół, wzdłuż penisa. Prawidłowo założona prezerwatywa powinna ściśle przylegać do członka, między jej końcówką i żołędziem penisa nie powinno być wolnej przestrzeni z wyjątkiem zbiorniczka. Prezerwatywę należy ściągać jeszcze kiedy penis jest w stanie wzwodu – należy wycofać go z pochwy, lekko podtrzymując prezerwatywę u nasady – w ten sposób nie zostanie ona w pochwie.

O czym pamiętać stosując prezerwatywę?

Kondom to stosunkowo delikatna osłona, która może łatwo ulec uszkodzeniu. W trakcie zakładania prezerwatywy należy unikać jej zarysowania czy nadmiernego rozciągania. Jeśli prezerwatywa zostanie założona nieprawidłowo to nie powinno się jej ściągać i zakładać ponownie, ponieważ obniża to jej wytrzymałość. Stosując środki nawilżające lub plemnikobójcze należy sprawdzić, czy można je bezpiecznie stosować razem z prezerwatywami. Warto pamiętać również o tym, że kondomy są jednorazowego użytku – po odbyciu zbliżenia należy je ściągnąć i wyrzucić do kosza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *