Choroby przenoszone drogą płciową – co robić, by ich uniknąć?

Choroby przenoszone drogą płciową nadal przerażają wiele osób, które prowadzą aktywne życie seksualne. Częsta zmiana partnerów, skoki w bok czy nawet brak wykonywania badań profilaktycznych mogą przynieść zgubne skutki nie tylko dla związku. Warto pamiętać o tym, że seks to nie tylko przyjemność, ale również odpowiedzialność i może wiązać się nie tylko z niechcianą ciążą, ale również z zakażeniem wstydliwymi chorobami. Całe szczęście, jeśli można je wyleczyć…

Choroby przenoszone drogą płciową

Choroby przenoszone drogą płciową to grupa chorób zakaźnych, którymi można się zarazić podczas odbywania stosunku. Nie zawsze musi to być seks w tradycyjnej formie – zagrożenie istnieje także podczas seksu oralnego czy analnego. Warunkiem transmisji choroby jest kontakt błon śluzowych. Choroby weneryczne przed wynalezieniem antybiotyków często były śmiertelne jak np. kiła. Dziś większość z nich można skutecznie leczyć, chociaż samo wykrycie chorobotwórczych patogenów wiąże się nie tylko z dyskomfortem, ale również z poczuciem wstydu. Do najbardziej znanych chorób przenoszonych drogą płciową należy rzeżączka, chlamydia, HPV, opryszczka płciowa oraz zakażenie wirusem HIV, który może spowodować rozwój AIDS.

Zagrożenie

Objawy chorób wenerycznych są bardzo różne, chociaż nie zawsze jednoznaczne. Z tego też powodu niektóre schorzenia ciężko jest zdiagnozować na wczesnym etapie choroby. Zakażenia bakteryjne objawiają się świądem, pieczeniem lub wykwitami w obrębie narządów rodnych i z tego powodu podjęcie leczenia daje szybkie efekty. Kiła, rzeżączka czy wirusy HPV i HIV mogą dawać zakażenie bezobjawowe, prowadząc do rozwoju chorób wykrywalnych dopiero na zaawansowanym stadium. Nieleczone prowadzą do uszkodzeń kości, stawów, zaburzeń psychicznych czy chorób układu krążenia, AIDS, raka szyjki macicy – są więc bardzo groźne i nie można ich bagatelizować.

Choroby weneryczne na świecie

W dobie ogromnej mobilności ludzi, choroby przenoszone drogą płciową są obecne na całym świecie. Największy odsetek chorych jest w Afryce, Azji Południowo – wschodniej oraz Ameryce Łacińskiej. Poziom świadomości mieszkańców tych terenów jest niski, do tego mają oni ograniczoną opiekę medyczną oraz często żyją w trudnych warunkach ekonomicznych. Kontakty seksualne z osobami pochodzącymi z tych regionów są szczególnie niebezpieczne, chociaż zakazić się można na całym świecie od osób o bardzo różnej pozycji zawodowej, społecznej czy niezależnie od koloru skóry – warto o tym pamiętać.

Jak chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Najskuteczniejszą metodą na zapobieganie zakażeniu jest utrzymywanie kontaktów seksualnych z jednym partnerem, którego zdrowia możemy być pewni. Osoby, które nie chcą rezygnować z przygodnego seksu powinny za każdym razem używać prezerwatyw – seks bez zabezpieczenia jest wyjątkowo ryzykowny, a prawidłowo stosowana prezerwatywa znacznie ogranicza ryzyko zakażenia. Ważne jest również dbanie o higienę osobistą przed i po zbliżeniu, do czego warto wykorzystać płyny do higieny intymnej. Ryzyko zakażenia chorobami wenerycznymi istnieje również w czasie używania wspólnych przedmiotów osobistych, takich jak ręcznik, gąbka czy szczoteczka do zębów. Niektóre choroby przenoszą się również poprzez kontakt z krwią osoby chorej, np. wirus HIV. Z tego też powodu należy zachować ostrożność przy opatrywaniu ran osób nieznanych, wykonywaniu tatuażu czy korzystaniu z usług kosmetyczki lub stomatologa. W takich miejscach dbanie o odkażanie i sterylizację sprzętu jest niezwykle ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *